Дайджест Memory Lab. №5
Memory Lab у KSE займається дослідженнями пам'яті та публічної історії. У цьому дайджесті ми пишемо про актуальні події, нові українські та англомовні видання, проєкти і кейси.
#call for papers
Open call до спільного проєкту часопису “Україна модерна” (№ 38) та платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво
Редакція часопису “Україна модерна” та платформа культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво запрошують подавати статті до нового числа, яке присвячено поняттю перехідного правосуддя.
Чекають на роботи фахівців і фахівчинь з міжнародного права, конфліктології, державного управління, психології, Memory Studies, історії, екології, мистецтва, економіки.
Орієнтовні теми:
Право на правду й досвіди документування.
Меморіалізація та комеморація як форми реалізації права на правду.
Мистецькі практики роботи з пам’яттю про війну.
Політична трансформація України з урахуванням наслідків війни.
Фахове розроблення поняття перехідного правосуддя в Україні як спосіб очищення від впливу російської пропаганди.
<...>
Пропозиції тем та анотації потрібно подати до 1 жовтня 2024 року.
➡️ Повний перелік тем та умови участі на сайті Україна Модерна
#конференції
ifph2024 : 7th World Conference of the International Federation for Public History – 3-6 September 2024, Luxembourg / Online
Міжнародна федерація публічної історії (IFPH) проводить 7-му міжнародну конференцію. Конференція проходитиме на кампусі Університету Люксембургу 3-6 вересня.
Організатори обіцяють гібридний варіант з можливістю подивитися виступи та круглі столи онлайн.
#видання
Серія Media and Cultural Memory за ред. Astrid Erll та Ansgar Nünning від De Gruyter
Міждисциплінарна серія присвячена зв’язку між медіа та культурною пам’яттю. Серія зосереджена на різних медіа та технологіях (текст і зображення, кіно та нові цифрові медіа), на трансмедіальності, а також на соціальних контекстах пам’яті.
Видання серії, доступні безкоштовно в форматі Open Access:
Krawatzek, Félix and Friess, Nina. Youth and Memory in Europe: Defining the Past, Shaping the Future. Berlin, Boston: De Gruyter, 2022.
📚 Опис і завантаження на сайті De Gruyter
Krüger-Fürhoff, Irmela Marei, Schmidt, Nina and Vice, Sue. The Politics of Dementia: Forgetting and Remembering the Violent Past in Literature, Film and Graphic Narratives. Berlin, Boston: De Gruyter, 2022.
📚 Опис і завантаження на сайті De Gruyter
Jaeger, Stephan. The Second World War in the Twenty-First-Century Museum: From Narrative, Memory, and Experience to Experientiality. Berlin, Boston: De Gruyter, 2020.
📚 Опис і завантаження на сайті De Gruyter
Sindbæk Andersen, Tea and Törnquist-Plewa, Barbara. Disputed Memory: Emotions and Memory Politics in Central, Eastern and South-Eastern Europe. Berlin, Boston: De Gruyter, 2016.
📚 Опис і завантаження на сайті De Gruyter
Серія "Studies in the Social and Cultural History of Modern Warfare" від Cambridge University Press
Серія вже містить понад 80 видань, що розглядають соціальну та культурну історію збройних конфліктів, а також вплив військових подій на соціальну та культурну історію. Серія пропонує найновіші дослідження європейських і неєвропейських подій з 1850-х років до наших днів.
📚 Усі видання серії на сайті Cambridge University Press
#меморіалізація #статті та авторськи колонки
“Без граніту й мармуру: який вигляд можуть мати меморіали в місцях бойових дій”
Видання “Лівий Берег” – LB.UA запускає спецпроєкт “Мови меморіалізації війни”, що покликаний показати, до яких підходів, образів, символів і практик зверталися учасники Лабораторії практик меморіалізації. Цю освітньо-дослідницьку ініціативу реалізували платформа культури памʼяті Минуле / Майбутнє / Мистецтво й ГО “Музей сучасного мистецтва” за підтримки Фонду “Партнерство за сильну Україну”.
У першому тексті спецпроєкту журналістка, комунікаційниця, студентка магістерської програми KSE “Дослідження памʼяті та публічна історія” Вікторія Скуба аналізує різні формати вшанування памʼяті полеглих оборонців на прикладі ідей Лабораторії.
📑 Стаття на сайті Лівий Берег
#видання українською #анонси
Пйотр М. Маєвський “Коли спалахне війна? 1938. Аналіз кризи”
“Локальна історія" відкриває передпродаж книжки “Коли спалахне війна? 1938. Аналіз кризи”. Пйотр Маєвський описує “політику умиротворення”, яка не допомогла демократичному Західу уникнути великої війни, а тільки заохотила агресора до дії. Реконструкція подій, залаштункові розмови політиків у Празі, Берліні, Римі, Лондоні, протистояння розвідок та аналіз психотипів головних дійових осіб витворюють динамічний сюжет політичного трилера.
➡️ Передзамовлення на сайті “Локальна історія”, очікується 15 вересня
“Діалоги про війну” від Українського ПЕН
“Діалоги про війну” – нове видання в серії “Бібліотека Українського ПЕН”.
Це розмови українських та зарубіжних інтелектуалів про досвід, який проживають українці.
Енн Епплбом, Мирослав Маринович, Едіт Еґер, Володимир Єрмоленко, Тімоті Снайдер, Вікторія Амеліна, Орхан Памук, Ірина Цілик, Френсіс Фукуяма, Олександр Михед, Марґарет Етвуд та інші автори.
➡️ Веб-сайт проєкту “Діалоги про війну”
➡️ Передзамовлення книжки на сайті видавництва Vivat, дата уточнюється
#музика
“Even the Forest Hums: Ukrainian Sonic Archives 1971-1996” (“Аж гай гуде”)
На американському музичному лейблі Light In The Attic виходить хрестоматія української музики 70-90-х.
Власник лейбла Метт Салліван п’ять років збирав цю українську компіляцію в співпраці з українським лейблом Shukai. Реліз подається як перша хрестоматія української музики кінця ХХ сторіччя, – музики, записаної до та відразу після розпаду Радянського Союзу.
На обкладинку взяли картину Марії Примаченко. Тексти до видання написав Віталій Бардецький – музичний журналіст, співтворець документального фільму “Вусатий Фанк”.
Вінілове видання містить буклет із фотографіями та примітками англійською та українською мовами.
➡️ Докладніше на сайті Light In The Attic
Філ Пухарєв “Це вам не естрада. Крутими стежками радянського укрпопу”
Анонс від видавництва “Лабораторія”. “Це вам не естрада” – це книжка-гайд по ключових постатях, піснях і подіях української поп-сцени радянського періоду. Видання міститиме QR-коди з посиланням на плейлисти.
Філ Пухарєв – журналіст, редактор, музичний оглядач. У 2020-му створив Telegram-канал “ПЛАЙ”, у якому розповідає про українську поп-музику (естраду) радянського періоду (1950-1990 рр.). Виступав запрошеним експертом у документальних стрічках “Феномен Івасюка” та “Яремчук: Незрівнянний світ краси”.
➡️ Підписатися на новини щодо виходу книжки на сайті видавництва “Лабораторія”, дата уточнюється
#подкасти
Подкаст “Realms of memory”
Кожна країна по-різному обходиться з минулим, і жодна не робить це бездоганно. Більшість країн мають у своєму минулому неприємні епізоди, які вони хотіли б забути. Приємніше уявити свій народ у героїчному світлі або описати нещастя в термінах жертви. Мало хто готовий взяти на себе відповідальність.
Мета подкасту Realms of memory — спираючись на дослідження вчених з усього світу, отримати глибше розуміння того, де і як перетинаються минуле й сьогодення і які зусилля докладаються для роботи з незручною пам'яттю.
Ведучий подкасту Рік Дердеріан має ступінь доктора філософії в Університеті Північної Кароліни. Він є автором книги North Africans in Contemporary France: Becoming Visible і численних текстів про імміграцію та пам’ять у Франції.
Кожен новий епізод подкасту розповідає про іншу країну, на серпень 2024 доступно понад 30 епізодів.
Цікавий епізод: 🎧 Episode 17: Memory Activism in Germany
➡️ Усі епізоди на сайті Realms of memory
➡️ Усі епізоди на Apple Podcasts
Премія “Слушно” від MEGOGO AUDIO
До 10 вересня триває голосування за найкращі українські подкасти. Протягом кількох тижнів журі оцінюватиме подкасти у кожній категорії, а слухачі голосуватимуть за улюблені проєкти.
В категорії “Історичний подкаст” представлені
“Без Брому” (“Локальна історія”, Віталій Ляска). Подкаст про українську історію.
“Без оголошення війни” (Ілля Кабачинський, Олександр Аврамчук). Про Другу світову війну і сучасні паралелі з тим, що відбувалося зі світом під час і після Другої світової.
“Вчися вухами | Історія Криму”. Аудіоуроки, що допоможуть вивчити історію півострова.
“Історична свобода” (Дмитро Шурхало, “Радіо Свобода”). Найстаріший історичний подкаст України, який має вже понад 250 епізодів.
“Справжня історія міст сходу України” (“Східний варіант”, ведучий Сергій Стуканов). Подкаст присвячений вивченню невідомої історії міст на сході України.
UNZIP (“Суспільне мовлення”). Покаст-занурення в музичні архіви української музики.
➡️ Проголосувати за улюблений історичний подкаст на сайті Megogo
#проєкти
Новий сайт Національного літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди
Команда Національного літературно-меморіального музею імені Григорія Сковороди на Харківщині запустила новий проєкт “Музей майбутнього” в онлайн-форматі. На сайті доступно два "онлайн-маршрути": “Сковорода садівник” та “Сковорода друг”, які дозволяють дізнатися більше про життя філософа.
Будівлю музею було зруйновано 6 травня 2022 року російською ракетою.
➡️ Докладніше про проєкт на сайті МКІП
➡️ Кураторка проєкту “Музей майбутнього” Настя Іщенко – коментар для “Читомо”
🌳 Новий сайт Національного літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди
“Вулиці Героїв” від ЛУН.Місто та платформи пам’яті “Меморіал”
За допомогою мапи “Вулиці героїв” ЛУН.Місто та платформа пам’яті “Меморіал” розповідають історії українських захисників і захисниць, на честь яких було переіменовано вулиці в різних містах країни.
➡️ Перейти на мапу на сайті ЛУН
#відео
Виборюючи незалежність: український опір в СРСР від символічних листівок до жертвенного самопалення
До Дня Незалежності подкаст “Пороблено” запросив Едуарда Андрющенка – кандидата історичних наук, головреда WAS та автора книжки “Архіви КГБ: невигадані історії”. Дар'я Анцибор розпитала гостя про самвидав, підпілля, дисидентство, табори та багато іншого.
Досягнення, помилки й механізми державної політики пам’яті • Ukraїner Q
Гість п’ятого випуску проєкту “Війна пам’яті” від Ukraїner Q – Антон Дробович, науковець, експерт у сфері комунікацій, освіти та культури; голова Українського інституту національної пам’яті (УІНП).
“Козацька держава: Гетьманщина функціонувала не так, як ми уявляли”
Віктор Горобець – доктор історичних наук, професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Досліджує середньовічну та ранньомодерну історію України. У новому випуску пан Віктор розповідає про Гетьманську державу, її функціонування, внутрішню політику, економіку, соціальний устрій та вплив сусідніх держав.