Дайджест Memory Lab. №6
Memory Lab у KSE займається дослідженнями пам'яті та публічної історії. У цьому дайджесті ми пишемо про актуальні події, нові українські та англомовні видання, проєкти і кейси.
#події
Події від Harvard Ukrainian Research Institute
HURI опублікував попередній розклад подій на осінь. Більшість буде доступна онлайн, потрібна реєстрація (також звертайте увагу на різницю в часі).
Найближчі події:
➡️ 16 вересня. Chernobyl Roulette: War in the Nuclear Disaster Zone – Serhii Plokhii
➡️ 18 вересня. The Voices of Babyn Yar – Marianna Kiyanovska
📺 Відео з попередніх лекцій та презентацій доступні на ютьюб-каналі HURI у розділі Live
“Destruction by Design: The Legacies of Damage to Cultural Heritage”, Sept 20
Програма “Культура в умовах кризи” від Victoria and Albert Museum, South Kensington в партнерстві з Університетом Стірлінга проводить міжнародну конференцію, присвячену проблемам пошкодження та знищення культурної спадщини.
Подія проходить 20 вересня в гібридному форматі, для участі онлайн потрібно безкоштовно зареєструватися.
#академічні видання
Memory Studies Review (Sept 2024): Memory and Environment
Нова хвиля досліджень пам’яті відгукується на екологічний, екокритичний і постгуманістичний поворот у гуманітарних науках. Спеціальний випуск журналу Memory Studies Review намагається прослідкувати, як пов'язані пам’ять та питання середовища.
📑 Gülüm, Erol, Paul Leworthy, Justyna Tabaszewska, and Hanna Teichler. "Memory and Environment", Memory Studies Review 1, 1 (2024): 3-15
📑 Craps, Stef. "Lost Words and Lost Worlds: Combatting Environmental Generational Amnesia", Memory Studies Review 1, 1 (2024): 36-55
📑 Tabaszewska, Justyna. "Memory as Environment", Memory Studies Review 1, 1 (2024): 176-193
#видання українською
Каталог до Тижня читання нонфікшну
З 2 по 8 вересня пройшов Національний тиждень читання нонфікшну. До нього Український інститут книги уклав онлайн-каталог із понад 300 новими українськими нонфікшн-виданнями, – у тому числі пов'язаними із історією, російською війною проти України та суспільно-політичними темами.
📑 Каталог нонфікшн-видань 2023-2024 від Українського інституту книги, pdf, 19Mb
#проєкти
“Сандармох. Незабуті імена” від Локальної історії
“Локальна історія” анонсувала спецпроєкт “Сандармох. Незабуті імена” про злочин радянської влади проти української інтелігенції.
Проєкт розповість про п’ятьох українців, які загинули в Сандармоху. Перший матеріал “Степан Рудницький. Зачинатель української географії” вже доступний на сайті проєкту, інші матеріали готуються до публікації. Доповненням до матеріалів стануть 5 епізодів подкасту.
➡️ Сторінка спецпроєкту “Сандармох. Незабуті імена”
Реєстр музейних колекцій від МКІП
У тестовому режимі почав свою роботу Реєстр музейних колекцій, розроблений Міністерством культури та інформаційної політики України. До нього вже долучились 250 українських музеїв. Частина наповнення платформи – публічна, частина – із обмеженим доступом (для фахівців і музейників).
➡️ Публічна частина Реєстру музейних колекцій
#меморіалізація #день пам’яті захисників України
29 серпня – День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України:
“Недописані”. Проєкт пам'яті людей літератури
У День памʼяті захисників письменниця і парамедикиня Олена Герасим'юк та письменник і військовий Євген Лір презентували проєкт “Недописані”.
“Недописані” – проєкт памʼяті тих, чия історія в літературі обірвалася. Його герої – це письменники, перекладачі, поети, редактори, видавці, есеїсти, літературознавці, бібліотекарі та промоутери книжкової справи.
За даними проєкту, на початок вересня 2024 РФ вбила 179 українських літераторів та літераторок.
Запущено сторінки в ➡️ Instagram та ➡️ Twitter (X), заплановано створення сайту та інші формати.
➡️ Інтерв'ю засновників проєкту для Суспільне.Культура
“Іловайськ: серпневий рубікон війни” від платформи Inheart
До Дня пам’яті захисників платформа Inheart створила спецпроєкт “Іловайськ: серпневий рубікон війни”. Він містить хронологію подій та цифровий меморіал зі сторінками пам’яті та окремими спогадами про загиблих військових.
За словами авторів проєкту, “матеріал побудовано зі свідчень військових, які брали участь у боях біля Іловайська, а згодом опинилися в оточенні. Більшість інформації зібрано завдяки серії книг Романа Зіненка “Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії”. Додаткові свідчення взято зі спогадів родичів загиблих (...)”
➡️ Сторінка проєкту “Іловайськ: серпневий рубікон війни”
Столи пам'яті: “Зарезервовано для найсміливіших серед нас”
29 серпня у різних закладах України можна було побачити столик, заброньований на ім'я загиблих захисників та захисниць.
Акцію ініціювала Марія Грабар у 2023 році в пам’ять про свого чоловіка Іллю Грабара та інших полеглих героїв. Цьогоріч вшанування провели спільно з Платформою пам’яті “Меморіал”.
#статті
📑 “Пам’ять, що зцілює: Як вшанування загиблих допомагає об’єднувати суспільство” – “Дівоче.Медіа” наводить приклади нових форм пам'ятування та розмірковує про важливість пам'яті.
📑 “Вшанувати героїв” – Forbes Ukraine зібрав 10 прикладів, як рідні і близькі загиблих зберігають пам'ять. Про нові способи меморіалізації говорить історик, академічний директор програми "Дослідження пам'яті і публічна історія" КШЕ Антон Лягуша.
📑 “Вчити історію по-новому. Чому про інтегрований курс для шкіл дискутують фахівці” – “Локальна історія” попросила українських істориків та педагогів прокоментувати дискусію навколо концепції інтегрованого курсу з історії. Раніше Міністерство освіти і науки запропонувало об'єднати предмети “Історія України” та “Всесвітня історія” в один.
#відео
📺 Режисерка Оксана Карпович про свій фільм “Мирні люди”, що було створено на основі перехоплень телефонних розмов солдат РФ з їхніми родичами
📺 “Як говорити про війну через візуальне мистецтво?” – Кураторка сучасного мистецтва, співзасновниця платформи культури пам’яті «Минуле / Майбутнє / Мистецтво» Катерина Семенюк в розмові з Ukraїner Q
📺 “Вирвані з корінням. Депортація українців Закерзоння” – Роман Кабачій, кандидат історичних наук і старший науковий співробітник Національного музею історії України у Другій світовій війні в розмові з подкастом "Пороблено"
📺 Презентація книжки Богдана Логвиненка “Деокупація. Історії опору українців” на Міжнародному літературному фестивалі Meridian Czernowitz
📺 Презентація книжки Остапа Сливинського “Словник війни” на Міжнародному літературному фестивалі Meridian Czernowitz
Перші три епізоди циклу “5 розмов про філософію” між українськими філософами Володимиром Єрмоленком та Вахтангом Кебуладзе:
📺 Свобода і рабство: що робить нас вільними? #1
📺 Смерть і безсмертя: що нам дає шанс на життя після життя? #2
📺 Розум та емоція: чому крайнощі небезпечні? #3